Strona Główna Grafik posług23.05.2015 13:47:17
Menu
Strona Główna
  Strona Główna

Ruch Światło-Życie
  Ruch Światło-Życie
  KWC
  Wielcy Ruchu
  Temat Roku

Wielka Samaria
  Historia
  Asystent Prowincjalny
  Wspólnoty
  Galeria

Rzgowska (Łódź)
  Historia
  Aktualności
  Grafik posług
  Kalendarz Pracy Rocznej
  Galeria
  Kuferek Intencji
  Kontakt

Czytelnia
  Czytelnia
  Forum
  Linkownia

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 55
Nieaktywowany Użytkownik: 105
Najnowszy Użytkownik: ~fr_Hubert
Zasady Przygotowania Modlitwy Wiernych
Zasady Przygotowania Modlitwy Wiernych

Modlitwa Powszechna w OWMR :

69. W modlitwie powszechnej, czyli modlitwie wiernych, lud w pewien sposób odpowiada na słowo Boże przyjęte z wiarą i wykonując swą wynikającą z chrztu funkcję kapłańską, zanosi do Boga błagania za zbawienie wszystkich. Wypada, aby ta modlitwa była zanoszona z zasady we Mszach świętych sprawowanych z udziałem ludu, by zanoszono błagania za święty Kościół, za tych, którzy sprawują nad nami rządy, za ludzi znajdujących się w różnych potrzebach , a także za wszystkich ludzi i o zbawienie całego świata.

70. Modlitwa powszechna obejmuje zazwyczaj następujące intencje:
1) w potrzebach Kościoła,
2) za rządzących państwami i o zbawienie całego świata,
3) za ludzi doświadczonych różnymi trudnościami,
4) za miejscową wspólnotę.

W celebracjach odbywających się w szczególnych okolicznościach, jak bierzmowanie, małżeństwo, pogrzeb, porządek intencji może bardziej uwzględniać określoną okoliczność.

71.Kapłan celebrujący kieruje modlitwą, stojąc w miejscu przewodniczenia. Rozpoczyna ją krótką zachętą, w której wzywa wiernych do modlitwy oraz wypowiada modlitwę na zakończenie. Proponowane intencje winy być nieliczne, ułożone w duchu mądrej wolności, zwięzłe i wyrażające błagania całej wspólnoty. Wezwania wygłasza diakon lub kantor albo lektor lub inny wierny świecki, stojący przy ambonie lub w innym odpowiednim miejscu. Lud zaś, stojąc, przyłącza się do modlitwy albo przez wspólne wezwanie wypowiadane po każdej intencji, albo przez modlitwę w milczeniu.

Zgodnie z ustaleniami 177. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski 10-11.12.1980 nr VIII:

VIII. Modlitwa powszechna

Wezwań modlitewnych nie może być więcej niż sześć. Powinien je wygłaszać diakon, kantor lub lektor. W wypadkach szczególnych wezwania może śpiewać schola, ale musi je tak wyraźnie wypowiadać, aby wierni dobrze rozumieli ich treść. W Mszach dla grup specjalnych uczestnicy mogą wypowiadać wezwania, ale te wezwania muszą być przygotowane i sprawdzone. Także w Mszach dla grup specjalnych nie wolno opuszczać wezwań ogólnych za potrzeby Kościoła i świata, za cierpiących i za obecnych.

Wiadomości Podstawowe

4 grupy wezwań:

1) w potrzebach Kościoła – za Kościół, papieża, biskupów, kapłanów, diakonów, misje, powołania, zjednoczenie chrześcijan itp.

2) za rządzących państwami i o zbawienie całego świata –, w intencji rządzących, pokoju, udanych zbiorów, pracowników (np. lekarzy, nauczycieli), młodzieży, dzieci, rodziców, narzeczonych, poszanowania praw człowieka, sprawiedliwości itp.

3) za ludzi doświadczonych różnymi trudnościami – za cierpiących fizycznie i duchowo, za chorych, niepełnosprawnych, pogrążonych w nałogach, grzeszników ofiar wypadków itp.

4) za miejscową wspólnotę – za zgromadzonych na Eucharystii, w intencji parafii, potrzebach parafii, rekolekcji, misji parafialnych, grup parafialnych itp.

Forma Wezwań

1. Odpowiedź wiernych

Po każdym wezwaniu lektor (osoba czytająca) dodaje: Ciebie prosimy, wierni odpowiadają : Wysłuchaj nas, Panie. Można także stosować inne aklamacje, ale wówczas należy je podać zaraz po wprowadzeniu celebransa

2. Różne formy wezwań

Dopuszczane są różne formy wezwań, jednak wszystkie wezwania danej modlitwy muszą mieć jednakową formę, nawet te dodawane pojedynczo ( np. za zmarłych bądź w innej intencji Mszy świętej)

Treść Modlitwy

Modlitwa wiernych musi być cały czas aktualizowana. Ma dotyczyć tego czym żyją i czego potrzebują wierni. Przy jej pisaniu należy uwzględnić :

1)Intencje Mszy świętej (zwykle przedostatnie wezwanie)

2)Okres liturgiczny, obchodzone święta, myśl dnia

3)Wydarzenia z życia Kościoła takie jak prymicje, rocznica świeceń, podróże apostolskie papieża.

4)Dni i tygodnie modlitw w intencjach Kościoła ( np. Tydzień o jedność chrześcijan) a także intencje papieskie

5)Wydarzenia związane z parafią (Pierwsza Komunia święta, bierzmowanie itp.)

6)Obchody świąt i rocznic państwowych, ważne wydarzenia historyczne (np. Cud nad Wisłą, Wybuch II Wojny Światowe) ale także różnego rodzaju egzaminy (matury, sesje egzaminacyjne)

7)A także wydarzenia związane Polską i Światem (wybory, klęski żywiołowe itp.)

Podsumowanie

Modlitwa wiernych powinna zawierać nie więcej niż 6 wezwań i nie mniej niż 4 po jednym wezwaniu z każdej grupy wezwań (patrz OWMR 70.) . Wezwania nie powinny być zbyt długie. Forma powinna być zachowana, a treść powinna uwzględniać obecne potrzeby wiernych i Kościoła. Do modlitwy powszechnej należy także pisać słowa zachęty celebransa, a także modlitwę na zakończenie. Wezwania wygłasza diakon lub kantor albo lektor bądź inny wierny świecki z ambony lub innego stosownego ku temu miejsca.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Polecamy

oaza.pl

Serwis KWC

franciszkanie.pl

Radio Niepokalanów

Copyright ©Wielka Samaria 2008-2009